Víte, jaké potraviny nesmíte přivézt z dovolené?

Zákaz se vztahuje na dovoz potravin z třetích zemí do států EU.

obrázek.png


Během léta spousta lidí cestuje i za hranice EU. Možná patříte mezi ty, co rádi ochutnávají v místě pobytu místní kulinářské speciality a občas vás napadne, že byste mohli přivést něco ochutnat i rodině a kamarádům k nám domů do Čech.

Věděli jste, že na základě nařízení Evropské komise není možné dovážet ze třetích zemí do EU pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky? Pro dovoz těchto potravin ze třetích zemí platí v rámci EU jednotný přístup. Tento zákaz se nevztahuje pouze na zásilky živočišného původu pro osobní spotřebu z Andorry, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. Pro státy jako Grónsko, Faerské ostrovy a Island platí, že z nich lze dovézt maximálně 10 kg výše uvedených produktů.

Dodržování uvedeného nařízení v ČR zabezpečují celní úřady. Na mezinárodních letištích provádí kontroly zavazadel cestujících a potraviny živočišného původu, které nemohou být v souladu s legislativou do EU propuštěny v zavazadlech cestujících, zabaví a předají k likvidaci. Pro tyto účely slouží speciální sběrné nádoby, které jsou řádně označeny a zabavené produkty se následně likvidují.

Stejná pravidla platí i pro balíky zaslané poštou či kurýrní službou a produkty živočišného původu, nakoupené přes internetové obchody ve třetích zemích. Tyto zásilky také podléhají veterinární kontrole a při zjištění nesrovnalostí jsou taktéž zabaveny a likvidovány.

Tato nařízení mají svá opodstatnění. Při dovozu „svačinek“ ze třetích zemí hrozí riziko zavlečení nebezpečných patogenů, které se jinak v EU nevyskytují, a tudíž by mohly způsobit závažné nákazy, jak u lidí, tak i u zvířat. Z těchto důvodů je jejich dovoz z třetích zemí, vyjma některých států, zakázaný.

Podrobnější informace naleznete pod tímto odkazem.

Diskuse k článku

0
Obrázek uživatele Tira
před 2 roky Tira

TAk o tom jsem nevěděla...

0
Obrázek uživatele jangrew
před 2 roky jangrew

A co věci na sebe? Mohou se vozit z dovolené v libovolném počtu? Manžel má u moře rád pánské tílka. Má více věcí, než já. Kupuje si je tady, nemůže si vynachválit kvalitu

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 6 - 2


Přidat příspěvek